Forum miłośników ciągników własnej produkcji

SAMy, łunochody, ESioki i inne konstrukcje własne

Wyszukiwanie zaawansowane
Teraz jest 31 paź 2014, o 09:28

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Silnik i skrzynia polonez + redyktor + most żuk
PostNapisane: 4 sty 2012, o 22:12 

]Witam wszystkich serdecznie. Od pewnego czasu planuję budowę ciągniczka, posiadam pewną koncepcję jednak chciał bym usłyszeć wasze opinie oraz ewentualne porady co łatwiej lub sprawniej wykonać. Krótko opiszę mój zamysł: silnik wraz ze skrzynią z poloneza 1.5B połączony z samodzielnie wykonaną przekładnią łańcuchową z biegami "żółw" "zając" i luz, do tego most z żuka.
Zalety:
-zwarta konstrukcja
-mocny i prosty w budowie silnik
-łatwy dobór przełożenia w reduktorze
-napęd wom niezależny od napędu kół
Wady:
-konieczność wykonania reduktora
Przedstawię również pomysł na napęd WOM: w miejsce dekla skrzyni poloneza dorobiona przystawka odbioru mocy czerpiąca napęd z wałka pośredniego skrzyni, z przystawki napęd przekazany na przekładnię łańcuchową z dwoma biegani z przekładni wyjście na WOM.
Zalety:
-mechaniczne przeniesienie napędu
-możliwość zrobienia wom z przodu
-dwie prędkości wom
Wady:
- konieczność dorobienia przystawki
-przystawka podpięta od dołu skrzyni znacznie obniży prześwit
A oto szkic Obrazek
Ogólnie tak wygląda mój pomysł. Jeśli ktoś okaże zainteresowanie to dogłębniej opiszę szczegóły. Proszę o opinie, szczególnie w sprawie przeniesienia napędu oraz napędu WOM. Pozdrawiam

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Silnik i skrzynia polonez + redyktor + most żuk
PostNapisane: 4 sty 2012, o 23:19 

W brew pozorom takie przekładnie łańcuchowe nie są wcale proste, tym bardziej że chcesz robić zmienne przełożenia. Pomijam już fakt obciążeń jakim będzie poddawany łańcuch, bo chyba zdajesz sobie z tego sprawę. Obliczałeś jakiej średnicy ma być zębatka przy moście? WOM według Twojego projektu będzie nadal zależny od napędu na koła, tylko niezależny od biegu na którym będziesz jechał. Może lepiej zastosuj skrzynię od jakiegoś przednionapędowca? Nie piszę tego żeby Cię zniechęcić. W ręcz przeciwnie, tylko lepiej wcześniej dobrze wszystko przemyśleć, wszelkie za i przeciw ;)

PostNapisane: 4 sty 2012, o 23:51 

Właśnie tych przekładni łańcuchowych się najbardziej obawiam (wstępnie zakładam że 40-50 zębów na zębatce przy moście wystarczy co faktycznie daje już sporą średnicę), prościej było by zastosować jakiś fabryczny reduktor ale z tym też nie jest taka prosta sprawa, a pozatym zależy mi na jak najbardziej zwartej konstrukcji. Twój sam bardzo mi się podoba, rozwiązanie ze skrzynią od przednio napędowca jest bardzo dobre ale chciałem wykorzystać podzespoły które posiadam. WOM byłby niezależny ponieważ z tego co wiem wałek pośredni skrzyni obraca się cały czas, oczywiście przestaje gdy wciśniemy sprzęgło :) Staram się dobrze przemyśleć całą konstrukcję żeby nie improwizować gdy już zacznę coś składać. Wszelkie sugestie nadal mile widziane.

PostNapisane: 5 sty 2012, o 00:37 

Obawiasz się łańcuchów i słusznie, tym bardziej że masz duży silnik i przekładnie będą musiały przenosić duże siły. Jeśli chodzi o skrzynię od przednionapędowca to czasem można na szrotach kupić za grosze więc może warto poszukać.

PostNapisane: 5 sty 2012, o 01:43 

ja łańcuchy już przerabiałem i stanowczo stop dla łańcuchów w samie zły pomysł za duża moc jak na łańcuchy zerwać się potrafią wyciągnąć itp.ale to twój wybór kolego

PostNapisane: 5 sty 2012, o 16:16 

W takim razie może podpowiecie od jakiego auta skrzynie można stosunkowo łatwo połączyć z silnikiem poloneza? Pytałem dziś na szrocie o skrzynie (mniej więcej jakie są ceny) powiedzieli ok 300zł w sumie nie jest to zbyt wiele. Ale jak w takim przypadku przenieść napęd wom na tył ciągnika(pół oś wystawała by w stronę przodu)?

PostNapisane: 5 sty 2012, o 16:48 

300 zł za skrzynie od osobowki to zdecydowanie zbyt wiele

PostNapisane: 5 sty 2012, o 17:51 

Raczej jest mało prawdopodobne żebyś znalazł skrzynie która tylko przykręcisz i gotowe. Oczywiście trzeba trochę pokombinować, ale to nie jest aż takie trudne. Ja raczej dobierałbym skrzynię pod kątem jej mocy. Zbyt delikatna długo nie pochodzi. Wybieraj też skrzynie raczej od benzyniaków bo są wolniejsze. Poza tym szukaj innego szrotu. Jak dobrze poszukasz to kupisz i za 100-150 . Za 300 to razem z silnikiem. Co do przeniesienia napędu WOMu na tył to możesz np. pod spodem puścić wał napędowy od poloneza. Będziesz też musiał podnieść obroty bo na półosiach będziesz miał małe, szczególnie na niższych biegach. To możesz zrobić na przekładni łańcuchowej. Dobrze byłoby też gdybyś miał możliwość rozłączać napęd na WOM, Jeśli zależy Ci na kierunku obrotów WOMu to może jakiś reduktorek na dwa koła zębate byłby lepszy. Rozwiązań jest mnóstwo.

PostNapisane: 6 sty 2012, o 04:25 

No niestety u mnie w okolicy ciężko o części w takiej cenie. Na to że znajdę pasującą nawet nie liczę chodzi o to żeby to zrobić jak najtaniej i stosunkowo łatwo chodzi głównie o sprzęgło żeby tarcza spasowała do docisku poloneza lub nawet sam wałek do tarczy poloneza, widzę że najprościej i najtaniej będzie kupić silnik ze skrzynią od jakiegoś przednio napędowca a nie bawić się i pchać w koszta z zespoleniem 2 w 1, choć szkoda nie wykorzystać tego co mam. W moim projekcie zależy mi na jak najlepszym przekazaniu całej mocy silnika na wom co nie jest niestety takie proste. Narazie projekt w fazie rozmyślań z powodów finansowych ale mam nadzieję że do wiosny uda mi się coś stworzyć.

PostNapisane: 6 sty 2012, o 15:41 

Jeśli kupisz w dobrej cenie silnik wraz ze skrzynią odpadnie wiele problemów. Jeśli jeszcze nie zacząłeś prac to znaczy że jesteś na takim etapie że możesz zrobić wszystko. Najpierw zatem zastanów się jaki to ma być traktor (traktorek), do jakich zadań będzie przeznaczony, w co ma być wyposażony itd. Wtedy będziesz wiedział czego szukać na złomowiskach, szrotach czy w internecie. Jeśli chcesz coś mocniejszego, większego, to może lepiej pójść w kierunku diesla? Swój sprzedasz, trochę dołożysz i niewiele odczujesz. A może trafi Ci się jakieś całe auto na części, to jeszcze taniej by wyszło? :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]